synchiropus splendidus - nietypowa ryba

Synchiropus splendidus, czyli mandaryn

Mandaryn to jedna z bardziej egzotycznych i nietypowych ryb, jakie trafiają do akwariów i akwarystów lubujących się we wszelkiego rodzaju nietypowych gatunkach ryb. Synchiropus splendidus, jak brzmi jej łacińska nazwa, przebywa w rafach koralowych, w zasłoniętych lagunach w tropikalnych częściach świata na wodach Zachodniego Pacyfiku.

W naturze można ją spotkać w niewielkich grupach żerujących w okolicach tak zwanego koralowego gruzu, czyli przy dnie na zniszczonej rafie. Potrafi schodzić dość głęboko, bo nawet na 18 metrów pod powierzchnię wody. Są to rybki bardzo spokojne, dla których podstawowym mechanizmem przetrwania we wrogo nastawionym świecie jest maskujące ubarwienie. Dzięki niemu są praktycznie niezauważalne na tle kolorowych koralowców. Warto wiedzieć, że nie są to ryby całkowicie bezbronne. W okolicach skrzeli posiadają specjalny kolec jadowy, który jest w stanie wyrządzić poważne szkody drapieżnikom, a do tego synchiropus splendidus produkuje toksyczny śluz powodujący negatywne reakcje kogokolwiek, kto wejdzie z nimi w kontakt.

Bardzo istotne jest to, że synchiropus splendidus jest rybą o wysokim stopniu specjalizacji. W swoim naturalnym środowisku unosi się nisko nad dnem, gdzie poluje na widłonogi, brzuchonogi, wieloszczety oraz inne drobne żyjątka poruszające się w tej samej okolicy.

W czasie dnia synchiropus splendidus zajmuje się głównie żerowaniem i w praktyce nie podejmuje żadnych innych działań. W nocy ryby te łączą się w pary i uwalniają do wody gamety. Samce od samic nie różnią się za bardzo, chociaż sprawne oko nie będzie miało problemów z ich rozpoznaniem. Można tego dokonać przede wszystkim poprzez porównywanie płetw. Samce mają dłuższe płetwy grzbietowe, na końcach których są wyraźniej zaznaczone kolce jadowe. Zazwyczaj służą one tylko do odstraszania drapieżników, ale w czasie szału godowego zdarza się, ze przedstawiciele tej samej płci synchiropus splendidus walczą ze sobą o prawo wyboru partnera.

Cechy mandaryna wspaniałego

Hodowanie synchiropus splendidus w warunkach awaryjnych

Mandaryn nie jest rybą specjalnie wymagającą. Największym wyzwaniem jest zapewnienie tym rybkom odpowiedniego pokarmu. Wszelkiego rodzaju pokarmy suszone i mrożonki nie pasują rybom z gatunku synchiropus splendidus, przez co wiele z nich ma problem z przestawieniem się na dietę w akwarium. Z tego powodu akwarium powinno być wyposażone w duże żywe skały. Jeśli ryb będzie więcej niż jedna, konieczne będzie zastosowanie odpowiednio większej ilości takich skał.

Kiedy kupuje się mandaryny, trzeba zwracać baczną uwagę na ich zachowanie. Powinno się wybierać przede wszystkim ryby aktywne i interesujące się otoczeniem. Trzeba też wybierać synchiropus splendidus o dorodnych rozmiarach, które nie mają problemu z żerowaniem. W ich otoczeniu powinny znajdować się żyjątka o podobnym usposobieniu, czyli poruszające się wolno i zdecydowanie nie agresywne. Jedną z najlepszych opcji są koniki morskie.

Wszystkie synchiropus splendidus najlepiej czują się w tak zwanych dojrzałych akwariach, gdzie jest dużo naturalnego pokarmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *