rozgwiazdy w akwarium

Rozgwiazdy w akwarium

Rozgwiazdy to naprawdę pasjonujące bezkręgowce. Ilość ich barw jest oszałamiająca.

Gdzie żyją rozgwiazdy?

Rozgwiazdy najczęściej znajdziemy na dniach mórz i oceanów, w rafach koralowych i pod licznymi skałami. Głębokość może być bardzo różna, od 0,5 do nawet 300 metrów. Rodzaj dna nie ma dla nich większego znaczenia. Rozgwiazdy dobrze czują się i na piasku, i na kamieniach, i na łąkach traw morskich, czyli w każdym środowisku wodnym.

Morfologia

Starfish – ta angielska nazwa idealnie oddaje to, czym są rozgwiazdy. Przypominają gwiazdy i jest to ich cecha wspólna, chociaż potrafią dramatycznie różnić się pod względem długości, szerokości i oczywiście koloru ramion. Otwór gębowy rozgwiazdy znajduje się na spodniej stronie jej ciała w miejscu zbiegu wszystkich ramion. Zwierzę porusza się dzięki maleńkim wypustkom zlokalizowanym na ramionach. Za ich pomocą jest w stanie także chwytać pokarm.

Zachowanie i wymagania

Rozgwiazdy na pewno nie są zwierzętami specjalnie ruchliwymi. Zazwyczaj nie są w stanie pokonać w ciągu minuty więcej niż 5-10 centymetrów. Wolą się chować w szczelinach skalnych i w rafie. Większość z nich jest mała i zupełnie niegroźna, dzięki czemu mogą się pojawiać w akwariach początkujących akwarystów, ale większe osobniki są drapieżnikami, które potrafią skutecznie zwalczać nawet lekko opancerzone bezkręgowce. Przykładem takiej rozgwiazdy jest tzw. korona cierniowa, której głównym pokarmem są korale madreporowe. Nie należy jednak z góry zakładać, że drapieżne rozgwiazdy żywią się koralami. Niektóre z nich są zupełnie niegroźne dla koralowców.

jak hodować rozgwiazdy

Sporo gatunków rozgwiazd jest niezbyt wymagających i zaproszenie ich do akwarium nie spowoduje żadnych problemów. Są też jednak i rozgwiazdy bardziej wymagające. Zazwyczaj dobrze jest skupiać się na zakupie rozgwiazd wyglądających na zdrowe i ruchliwe, ponieważ te zwierzęta będą sprawiać najmniej kłopotów.

Co jedzą rozgwiazdy?

Rozgwiazdy to w większości drapieżniki, chociaż znajdziemy wśród nich także gatunki skupiające się raczej na padlinach i na przekopywaniu piasku na dnie. Okazy drapieżne chwytają swoje ofiary swoimi nóżkami i wyrzucają przez otwór gębowy żołądek na niczego nie spodziewające się żyjątka. Rozgwiazda je wsysa i wysysa. Proces ten może trwać nawet kilka godzin, co na pewno nie jest pocieszeniem dla ofiar rozgwiazdy. Te zwierzęta są też odporne na parzydełka ukwiałów, które są jedną z ich ważniejszych ofiar.

Rozmnażanie

Zdecydowana większość gatunków rozgwiazd jest rozdzielnopłciowa, co oznacza, że rozmnażają się płciowo bezpośrednio w wodzie uwalniając swoje gamety w sposób losowy. Larwy powstałe z połączonych gamet unoszą się w wodzie, po czym po kilku tygodniach osiadają na dnie i zaczynają przekształcać się w dorosłe osobniki. Larwy rozgwiazdy to ulubiony pokarm wielu zwierząt, a do tego filtracja wody w akwarium sprawia, że wiele osobników nie ma szans nawet na dojście do tego etapu. Możliwe jest też rozmnażanie bezpłciowe. Jak w przypadku niektórych innych bezkręgowców, wystarczy je przeciąć na pół.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *