wewnętrzne filtry do akwarium

Rodzaje wewnętrznych filtrów do akwariów

Wybór wszelkiego rodzaju dodatków do akwariów jest ogromny, również w kwestii filtrów wewnętrznych mamy bardzo dużo propozycji, jakie oferują nam sklepy zoologiczne ze specjalistycznym wyposażeniem dla akwarystów. Tutaj możemy zapoznać się ze specyfikacją filtrów wewnętrznych, ich wadami oraz zaletami. Zapraszamy do lektury.

Filtry wewnętrzne używane są najczęściej do mniejszych akwariów, jednak zdarza się że ich zastosowanie wykorzystywane jest w większych zbiornikach dla ryb akwariowych. Wyżej wskazane filtry napędzane są za pomocą napędu turbinowego, dzięki któremu osiągamy większy oraz korzystniejszy przepływ wody w akwarium, a co za tym idzie uzyskujemy pożądany efekt oczyszczania wody. Ze względu na rodzaje, wyróżniamy dwa typy filtrów wewnętrznych: wielokomorowe i gąbkowe. Czym różnią się od siebie? Czym mają jakieś wady? Przyjrzyjmy się bliżej wszystkim kwestiom.

Podstawową wadą filtrów wewnętrznych jak sama nazwa wskazuje, jest fakt że są umieszczone wewnątrz akwarium. W ten sposób pochłaniają tylko miejsce w akwarium, zwykle nie pasują do całego wystroju i aranżacji wewnątrz akwarium, a co za tym idzie szpecą cały wygląd akwarium, jaki chciał użytkownik osiągnąć w pierwotnym zamierzeniu. Kolejną wadą jest ich mniejsza wydajność w porównaniu z filtrami zewnętrznymi.

Filtry do akwariów – gąbkowe

To najprostsze w budowie filtry, które zbudowane są z turbiny i gąbki, jaka bywa elementem widocznym bądź osłoniętym właściwą obudową. Tego rodzaju filtry wewnętrzne z obudową mogą mieć również dodatkową komorę na wspomagające tworzywo filtracyjne.

Akwarystyka - ryba słonowodna

Gąbka ma za zadanie usunąć wszelkiego rodzaju nieczystości mechaniczne. Dodatkowo stanowi ona również filtr biologiczny, mimo to w tej kwestii jej wydajność jest niższa.

Filtry takich typów nadają się głównie do małych i średnich akwariów, w większych zbiornikach nie radzą sobie z właściwym czyszczeniem.

Filtry do akwariów – wielokomorowe

Tego rodzaju filtry najczęściej znajdują zastosowanie w większych zbiornikach, są one dość dużych rozmiarów, a co za tym idzie zajmują sporo miejsca. Filtry wielokomorowe to ekwiwalent filtrów kubełkowych. Wyglądają jak pudełka sześcienne, w środku przedzielone na kilka komór. To zaleta, ponieważ możemy używać różnego rodzaju materiałów filtracyjnych, a co za tym idzie skutecznie zwiększać wydajność danego filtra wielokomorowego.

Te filtry wewnętrzne oczywiście dobrze spełniają swoje zadanie, ale ponieważ są dość duże, zajmują niepotrzebne miejsce w akwarium i szpecą cały i wewnętrzny wygląd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *