błazenek okoniowy

Popularny błazenek okoniowy

Niemalże każde dziecko oglądało bajkę pod tytułem” Gdzie jest Nemo”, w tym filmie właśnie błazenek okoniowy gra główną rolę. Jak to z dziećmi bywa, zaraz po filmie okazało się że większość z nich zapragnęła mieć taką rybkę w domu, kto by bowiem nie chciał mieć swojego Nemo w akwarium.

Szybko się okazało że marzenia dzieci nie do końca mogą się spełnić, albowiem błazenek jest rybą morską, a co za tym idzie żeby móc ją hodować w domu, należy jej zapewnić morskie warunki w akwarium.

Gdzie żyją błazenki okoniowe?

Środowiskiem naturalnym tych wyjątkowo urokliwych ryb są rafy koralowe, gdzie na co dzień żyją w pełnej symbiozie z ukwiałami.

Błazenki okoniowe – jak wyglądają?

Te wyjątkowe ryby należą do gatunku Amphiprion ocellaris, a same błazenki to przedstawiciele bardzo dużej liczby gatunków z rodzaju Amphiprion i Premnas. Bajkowa postać Nemo to w języku polskim błazenek okoniowy czyli Amphiprion ocellaris.

Ta ryba jest naprawdę niewielkich rozmiarów, rośnie maksymalnie do jedenastu centymetrów długości. Barwa tej ryby jest jasnopomarańczowa, na grzbiecie mienią się trzy białe pasy, a ich obrzeża charakteryzują się czarną obwolutą.

Oczywiście błazenek okoniowy nie zachowuje się jak Nemo, nie umie mówić i nie przeżyłby w zwyczajnym akwarium. To wyjątkowo spokojnie usposobione ryby, które w momencie odczucia zagrożenia, uciekają między czułki ukwiałów, gdzie znajdują bezpieczne schronienie. Ukwiały dają im pełne bezpieczeństwo właśnie ze względu na swoje czułki, w których znajduje się gruczoł z jadem, a wydzielina z czułek wprowadza inne ryby w stan paraliżu. Gatunek ryb jakimi są błazenki, jest wyjątkowo odporny na wyżej opisaną wydzielinę ukwiałów – bezkręgowców morskich będących symbiozą dla błazenek.

Błazenek plamisty

Błazenki są pokryte specjalnym śluzem, które całkowicie chroni je przez czółenkami ukwiałów, parzydełka nie wbijają się w ciało ryby czyli w ogóle jej nie paraliżują. Mówi się, że śluz którym pokryte są błazenki ma taki sam skład jak czułki ukwiału. Wynika z tego, że błazenek sam w sobie nie ma odporności przeciwko ukwiałowi, to ukwiał nie atakuje tego gatunku ryby, nie czując przy nie zagrożenia.

Błazenki jak już wspomnieliśmy żyją w środowisku raf koralowych, wraz z ukwiałami w pobliżu. Ryby chowają się za ukwiałami, a gdy one są w niebezpieczeństwie, odganiają inne ryby z ich obszarów. Dodatkowo zarówno błazenki jak i ukwiały czerpią korzyści z pozostałości pokarmów, jakie zostawią sobie nawzajem.

Błazenki możemy hodować w warunkach domowych, pod warunkiem że będziemy je trzymać w akwariach morskich typu rafowego. Warunki niezbędne dla tej ryby to 25 ºC w wodzie oraz 27 – 40º/oo poziomu zasolenia. Hodowla błazenków wiąże się również z przystosowaniem i hodowlą ukwiałów, bez których błazenki istnieć nie potrafią.

Czym żywią się błazenki okoniowe?

Pokarmem dla błazenków jest plankton morski oraz pozostałości pokarmu ukwiału, dodatkowo żywią się one również martwymi czułkami ukwiału. w sklepach zoologicznych możemy zakupić właściwy pokarm dla ryb morskich.

Błazenki okoniowe – rozmnażanie

Ukwiał stanowi dla błazenka również środowisko do składania ikry. Małe błazenki wylęgają się po okresie jednego tygodnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *