pokarm dla ryb akwariowych

Pokarm dla ryb akwariowych

Gotowe pokarmy dla rybek trzymanych w akwariach dostępne są pod postacią granulek, płatków i chipsów, a czasami także tabletek i można zakupić je we wszystkich sklepach zoologicznych. W zależności od wybranego produktu mogą być suplementem diety lub kompletnym pożywieniem dla ryb akwariowych.

Zalety pokarmu specjalistycznego

Wprowadzenie na rynek gotowego, dobrze zrównoważonego pokarmu dla rybek było prawdziwą rewolucją w akwarystyce. W drastyczny sposób zmniejszył się bowiem najważniejszy problem spotykany w tym hobby, czyli kwestia odpowiedniego karmienia rybek. Wiele gatunków, które do tej pory źle żerowały w niewoli, mogło stać się popularne i trafić nawet do niezbyt zaawansowanych akwarystów.

Na początku pokarm sztuczny był trochę niedopracowany, przez co wielu akwarystów doszło do wniosku, że sam pokarm sztuczny to za mało, by rybki funkcjonowały prawidłowo. W dzisiejszych czasach jest już to pogląd nieaktualny, ponieważ skład produktów znacznie się poprawił, ale niestety wiele osób jeszcze kultywuje to przekonanie. Statystyki dowodzą, że podawanie pokarmu sztucznego jest per saldo lepszym pomysłem od próbowania innych sposobów na karmienie rybek.

Na uwadze trzeba mieć tylko to, że tak jak z wszystkimi produktami, jakość pokarmu dla rybek może być bardzo różna. Produkty renomowanych marek są sprawdzone i zapewniają to, co obiecują. W przypadku mniej znanych podmiotów zdarza się, że bogaty zestaw witamin i minerałów obecny na etykiecie nie do końca oddaje realny skład produktu, a jego przyswajalność jest nie najlepsza.

Pokarm dla rybek akwariowych

W pokarmach z wyższej półki można liczyć także na długą datę przydatności do spożycia, co jest wielką zaletą wszystkich karm sztucznych. Jest w nich niewielka ilość wilgoci, więc nie psują się łatwo. Po otwarciu opakowania dostawać się będzie jednak do niego wilgotność z powietrza, co powoduje, że nie powinno się przechowywać otwartej karmy przez zbyt długi czas.

Pokarmy dostępne w sklepach zoologicznych

Zazwyczaj w sklepach można spotkać jedną ze wspomnianych już we wstępie form pokarmu dla rybek. Najbardziej popularne są pokarmy w formie płatków, ponieważ długo unoszą się na wodzie i można bez problemu karmić nimi ryby żerujące na powierzchni lustra wody. Ich wadą jest szybki rozkład w pojemniku, przez co akwaria, gdzie wykorzystuje się tą formę karmienia, wymagają najwięcej zabiegów higienicznych.

Tak zwane chipsy to nowocześniejsza forma płatków. Chipsy toną trochę szybciej, ale w zamian za to są bardziej zbrylone i nie powstaje z nich tak dużo pyłu, który potem trafia do skrzeli ryb, jeśli unosi się go zbyt wiele w wodzie.

Tabletki i granulki to trochę bardziej specjalistyczny pokarm, który szybko tonie i przeznaczony jest dla rybek, które zaraz się nim zajmą. Tabletki mogą być dodatkowo przymocowywane do ścianek akwarium, co jest ważne dla niektórych gatunków ryb. Trzeba zwracać uwagę, czy kupowany pokarm jest przeznaczony do konkretnego gatunku rybek i ma jakieś specjalne właściwości, czy jest to pokarm bardziej ogólny dla szerszej grupy gatunków ryb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *