ozdabianie akwarium

Ozdabianie akwarium

Wielu hodowców rybek traktuje akwaria jako absolutnie centralne punkty swoich domów. Są one mieszkaniem dla ich ulubionych zwierzątek i równocześnie główną dekoracją pomieszczenia, które ma cieszyć zarówno gości jak i wszystkich domowników.

Nieraz zdarza się, że pięknie udekorowane akwarium będzie robiło większe wrażenie od jego mieszkańców, chociaż teoretycznie dekoracje mają za zadanie tylko i aż stworzyć dla rybek przestrzeń do życia, żerowania i chowania się, a nie same funkcje dekoracyjne.

Cel dekorowania

Zazwyczaj podstawową funkcją dekoracji jest funkcja estetyczna, czyli zapewnianie przestrzeni ładnego wyglądu, dzięki czemu ładna przestrzeń po prostu lepiej wygląda. Dla akwarysty często ważniejsze jest jednak to, że wykorzystane w akwarium dekoracje tworzą dla rybki mały, podwodny świat, który oferuje jej multum bodźców i symuluje naturalne środowisko. Rybki czują się w nim lepiej, lepiej się odżywiają i są zdrowsze.

Czym dekorować?

Dekorowanie akwarium nie wydaje się specjalnie trudne, ale to tylko pozory. Trzeba bowiem równocześnie zadbać o estetykę całego przedsięwzięcia oraz o to, by rybki uzyskały dzięki temu dobre warunki do życia. Nie można tak po prostu nawrzucać do akwarium niespójnych elementów, ponieważ mogą przeszkadzać rybkom i do tego nie będzie to dobrze wyglądało. Trzeba się dobrze zastanowić i przemyśleć też to, czy elementy dekoracji pojawią się w akwarium przed rybkami czy po nich. Pierwsza z tych opcji ułatwia przygotowanie wody. W drugiej opcji zazwyczaj jest mniej pracy i mamy większą elastyczność, ale trzeba się upewnić, że jakieś dekoracje nie wymagają dodatkowego przygotowania.

Estetyczne akwarium morskie z rybami

Dno

Przygotowanie dla jest czynnością kluczową dla sukcesu dekoracji. Można się zdecydować na dno, które w sposób możliwie dokładny będzie oddawało estetykę naturalnych warunków życia rynki, ale wcale nie jest to konieczne. Wybieranie elementów dna oznacza dokonywanie wyborów pomiędzy skałami i konarami drzew, konkretnymi roślinami umieszczanymi w wodzie oraz tym, czy powstaną też jakieś sztuczne instalacje. Dopiero potem można zacząć myśleć o konkretnym rodzaju podłoża, którym może się stać piasek, żwir, kamień lub ściółka. Podłoże jest tak istotne, ponieważ będzie równocześnie fundamentem dla wszystkich dekoracji i podłożem dla rybek, które nie może im przeszkadzać.

Naturalne dekoracje

Prostą i dobrą dekoracją akwarium jest drewno. Mamy do wyboru masę opcji wizualnych i do tego wiele propozycji jest przygotowany do odpowiedniego układania się w wodzie. Drewno można oczywiście przygotować samemu, ale koniecznie trzeba prędzej o tym poczytać.

Ciekawą opcją są łupiny kokosów. Same w sobie są ciekawe, a do tego tworzą podwodne groty. Samodzielne przygotowanie kokosów to obowiązek dobrego wyczyszczenia orzecha.

Kamienie i skały to najpopularniejsze elementy akwariów. Warto zwłaszcza sięgać po okazy z miejsca, gdzie nasze rybki żyją w warunkach naturalnych.

Rośliny

Rośliny to większe wyzwanie, które wymaga szerszego omówienia skupionego tylko na nich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *