odmulacz do akwarium

Odmulacze

Każdy akwarysta powinien zadbać o to, by na jego wyposażeniu znalazł się skuteczny odmulacz. Co to właściwie oznacza? Jest to urządzenie, którego zadaniem jest eliminowanie z dna akwarium resztek niezjedzonego pokarmu, produktów przemiany materii (odchodów) oraz obumarłych części roślin zdobiących akwarium.

Korzystanie z odmulacza

Odmulanie dna akwarium zdecydowanie poprawia właściwości estetyczne zbiornika wodnego dla ryb, ale jest to tak naprawdę kwestia poboczna. Najważniejsze jest to, by woda posiadała odpowiedni skład chemiczny i nie było w niej zbyt dużo azotanów i fosforanów. Ich obecność prowadzi do wytwarzania się trujących dla ryb związków amonowych. Skuteczne odmulanie ułatwi ponadto utrzymywanie właściwego pH wody.

Częstotliwość odmulania zależy zawsze od wielkości akwarium oraz od tego, co się w nim znajduje. W typowym zbiorniku odmulanie będzie prowadzone raz na dwa tygodnie wraz z wymianą wody znajdującej się w nim.

Odmulanie jest procesem stresującym dla ryb, ale ich odławianie to stres jeszcze większy, wiec nie należy tego robić. Trzeba tylko uważać na korzenie roślin, by zabiegi higieniczne nie doprowadziły do uszkodzenia flory znajdującej się w akwarium.

Odmulacze dzwonowe-grawitacyjne

W sklepach dostępne są dwa podstawowe rodzaje odmulaczy. Pierwsze z nich to odmulacze dzwonowe, w których najważniejszym elementem jest dzwon, czyli plastikowa rura, która odprowadza z akwarium wodę z nieczystościami. Dzięki różnicy średnic dzwonu i węża żwir unosi się do góry, ale nie jest zasysany. Zbierane są tylko lżejsze resztki, które chcemy usunąć. Warto zainwestować w urządzenie posiadające zawór zwrotny, dzięki któremu nie trzeba zasysać wody ustami. Poruszenie zaworem kilka razy powoduje, że woda zaczyna płynąć i będzie płynęła tak długo, aż zbiornik na wodę jest poniżej poziomu akwarium. Moc ssania reguluje się poprzez różnicę poziomów pomiędzy akwarium i zbiornikiem.

ryba akwariowa a czyścik

Odmulacz powinien być dopasowany co do rozmiaru do wielkości akwarium. Zbyt duże dzwony za szybko odsysają wodę i zaczyna jej brakować, zanim odmulanie jest skuteczne. Duża średnica utrudnia także dostęp do zakamarków akwarium.

Odmulacze pionowe są tanie i efektywne, chociaż potrzeba trochę wprawy, by skutecznie z nich korzystać.

Odmulacze przelewowe z filtrem

Prostszym rozwiązaniem jest zastosowanie odmulacza przelewowego z filtrem, który sprawdzi się też w małych, gęsto obsadzonych akwariach. Jego działanie polega na filtrowaniu wody. Woda nie jest usuwania z akwarium, lecz jest przepuszczana przez specjalny filtr, który zatrzymuje zanieczyszczenia. Urządzenia tego typu są dość nieefektywne, ponieważ nie radzą sobie z najmniejszymi cząsteczkami zanieczyszczeń, które wracają potem do akwarium. Co więcej, są albo tanie i mało skuteczne, albo skuteczne, ale ciężkie i drogie. Ich zastosowanie miało sens przed laty, kiedy w akwariach były osobne pompy powietrza, ponieważ takie odmulacze pracowały z nimi w tandemie. Obecnie pompki zostały w większości wyparte, więc i takie odmulacze powoli odchodzą do lamusa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *