przydatne ryby do akwarium morskiego

Najbardziej przydatne ryby do akwarium morskiego cz. III

Chelmon rostratus – do akwarium zaprasza się go po to, by wyjadał polipy aiptasii. Jego apetyt powoduje zjadanie też niektórych korali, co jest zjawiskiem w oczywisty sposób mniej pożądanym. Tym niemniej, rybka jest bardzo skuteczna w swoim podstawowym zadaniu i dobrze jest mieć w akwarium przynajmniej jednego osobnika. Trzeba jednak zawsze na uwadze mieć fakt, ze rybki mają własny rozum i mogą przez jakiś czas w ogóle nie ruszać koralowców, a potem w jeden dzień zrobić w nich wielkie spustoszenie. Za chełmonami na pewno przemawia też fakt, że są to rybki bardzo ładne. Z drugiej strony, są to zwierzęta delikatne i chorowite, które bez określonego powodu mogą nagle paść. Problemy potrafią pojawiać się też w większym akwarium, gdzie spokojny chełmon będzie przegrywał rywalizację o pokarm z innymi zwierzętami.

Siganus vulpinus – ten przedstawiciel ryb syganowatych określany jest często mianem borsuka, co zawdzięcza swojemu charakterystycznemu ubarwieniu, szczególnie w okolicach głowy. Borsuki są bardzo skuteczne w walce z wszelkimi glonami włosowatymi i potrafią bardzo efektywnie eliminować nadmiar valonii występującej w akwariach pod postacią zielonych kuleczek. Borsuki potrawa być także bardzo przydatne w walce z plagą bryopsis. Warto wiedzieć o borsukach jeszcze dwie rzeczy. Po pierwsze, jest to ryba zmieniająca kolor w ciągu dnia i wieczorem jest ciemniejsza niż w ciągu dnia. Druga kwestia to jad w kolcach ryby. Nie jest on oczywiście bardzo groźny, ale jest nieprzyjemny i może spowodować wtórna infekcję.

Ryba akwariowa morska

Elactinus oceanops – jedna z kilku rybek z rodziny babkowatych, które często trafiają do akwariów. Czasami określa się go mianem neona goby i jest to nazwa świetnie dopasowana do wyglądu rybki. Zaprasza się ją do swoich akwariów głównie po to, by oczyszczała większe ryby z pasożytów. Są niewielkie, więc pasują do małych zbiorników, a jeśli trafi się na parę, jest szansa, że rozmnożą się w niewoli.

Valenciennea sexguttata – rybka z tej samej rodziny co neon goby. Jest to ryba denna mieszająca piasek w akwarium. Co więcej, przeżuwa piasek, dzięki czemu jest on czysty. Szczególnie ważne jest to w kwestii walki z bakteriami beztlenowymi. Trzeba jednak z tymi rybkami postępować ostrożnie, ponieważ ich przekopywanie może prowadzić do powstawania gór i dolin w akwarium, często całkiem potężnych. Innym problemem jest to, że rybki przeżuwają piasek pływając w okolicach pompy, co prowadzi do zabrudzenia całego akwarium piaskiem i cząstkami żyjątek przebywających w piasku.

Salarias fasciatus – chociaż jest to ryba niespecjalnie powabna, warto ją mieć w swoim akwarium chociażby dlatego, ze jest bardzo sympatyczna. Jest raczej mało ruchliwa i zazwyczaj ustawia się gdzieś w wysokim punkcie akwarium, skąd może obserwować całą okolicę. Określa się je kosiarką do glonów, ale niestety jest to nazwa zdecydowanie na wyrost. Są skuteczne w walce w glonami, ale zazwyczaj skupiają się na roślinach obrastających kamienie i ścianki akwarium, co powoduje, ze same glony nie są ich pierwszorzędnym celem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *