tańczące krewetki

Krewetki tańczące

Krewetki tańczące to stworzenia nocne. Zamieszkują wody tropikalne. Zazwyczaj pozostają blisko brzegu na terenach kamienistych. Krewetki tańczące pojawiają się również w przybrzeżnych jaskiniach i pod nawisami skalnymi, a nawet po prostu w dziurach w rafach przybrzeżnych. Zazwyczaj jeśli jest jedna, jest ich też znacznie więcej, albowiem ten gatunek żyje stadnie.

Typowe skupiska liczą po kilka tysięcy osobników i wyglądają niczym rój oblepiający rafę koralową. Najczęściej bardzo trudno jest rozróżnić dwa najpopularniejsze gatunki tych zwierząt żyjące obok siebie. Jedno jest trochę ciemniejsze i ma 7-8 wyrostków zębowych otaczających otwór gębowy, a drugie ma białe plamki i o 3-4 wyrostki zębowe więcej. Co więcej, początkujący akwaryści bardzo często mylą krewetki tańczące z innymi odmianami krewetek, zwłaszcza z gatunkiem posiadającym białe paski na pancerzu, albowiem są one do siebie podobne.

Hodowla krewetek tańczących

Krewetki tańczące są popularne głównie ze względu na ich charakterystyczny taniec, czyli na kolebanie się na ich długich odnóżach. Ich taniec nie oznacza jednak, jak wydaje się wielu akwarystom, że są to miłe i niegroźne zwierzęta. Jeśli da im się wolną rękę w akwarium z koralowcami, mogą narobić problemów. Lubią bowiem polować na młode polipy niektórych korali. Z drugiej strony, krewetki lubią także ukwiały uważane za szkodliwe w akwariach, dzięki czemu dobranie dla nich odpowiedniego środowiska może sprawić, że zwierzęta te będą sobie znakomicie Radzić i do tego będą dbały o swoje otoczenie. Mimo wszystko krewetki tańczące najczęściej umieszcza się w akwariach, gdzie nie ma koralowców.

Hodowla krewetek tańczących

Hodowca powinien wiedzieć, że krewetki tańczące nie są zwierzętami o wysokiej zdolności do adaptacji i nie lubią też samotności. W zbiorniku powinno być ich przynajmniej 5 sztuk, a do tego powinny mieć możliwość chronienia się w różnych dziurach i rozpadlinach.

Chociaż krewetki tańczące są zwierzętami lubiącymi towarzystwo, zapraszanie do akwarium z nimi niektórych drapieżników jest bardzo wątpliwym pomysłem. Chodzi tutaj przede wszystkim o skrzydlice i rogatnice. Okazuje się bowiem, że są to zwierzęta, które nie pogardzą przekąską z krewetki tańczącej, co jest niepożądane z oczywistych względów. Jeśli krewetki były w akwarium pierwsze i ryby trafiły tam później, zazwyczaj nie jest to wielkim problemem, ale jeśli krewetki są nowymi gośćmi w już ustabilizowanym ekosystemie, rybki potraktują je jako kolejny pokarm wprowadzony przez właściciela. Warto też pamiętać, że krewetki tańczące nie czyszczą akwarium. W przeciwieństwie do wielu swoich pobratymców, ten gatunek jest typowym padlinożercą i trzeba mu podać odpowiednio przygotowany pokarm.

Była już mowa o konieczności zapewniania krewetkom różnych kryjówek, ale ta kwestia jest naprawdę bardzo ważna. Odnosi się ona bowiem do konieczności prowadzenia przez krewetki okresowej wylinki umożliwiającej jej dalszy wzrost. W czasie wylinki krewetka musi się ukryć. Jest to naturalny element jej cyklu życiowego i jest on niezbędny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *