Koralowce w akwarium

Chociaż koralowce przypominają rośliny, są to zwierzęta żyjące w środowisku wodnym. Po prostu prowadzą nietypowy dla zwierząt, osiadły tryb życia. Są bezkręgowcami, czyli zwierzętami nie posiadającymi szkieletu.

Gdzie żyją koralowce?

Koralowce to zwierzęta morskie żyjące w płytkich i mocno nasłonecznionych wodach stref ciepłych i gorących.

Jak wyglądają koralowce?

Nie można podać jednej charakterystyki koralowców, ponieważ mnogość ich gatunków jest porażająca, co oznacza także potężne różnice w ich morfologii i budowie. Wszystkie koralowce posiadają jednak szereg cech wspólnych, ze względu na które zaliczamy je do jednej rodziny zwierząt wodnych. Takimi cechami są brak szkieletu wewnętrznego, chociaż wiele z nich posiada jakiś rodzaj szkieletu zewnętrznego, zazwyczaj wysycony węglanem wapnia pancerzyk. Są to też najbardziej znane koralowce, które tworzą największe rafy koralowe na świecie. Typowe koralowce posiadają otoczone licznymi czułkami jamy gębowe.

Zachowanie i wynikające z niego potrzeby

Zachowanie koralowców jest w oczywisty sposób bierne. Za pomocą swojej stopy przytwierdzają się do podłoża i biernie czekają na dotarcie z prądem morskim wody wypełnionej pokarmem pod ich otwór gębowy. Dlatego konieczne jest zapewnienie ciągłego obiegu wody w akwarium. Koralowce potrzebują wydajnych turbin w akwarium.

Konieczne jest też zadbanie o skład chemiczny oraz temperaturę wody. Jeśli temperatura mocno odbiegnie od poziomu 25° Celsjusza, a zasolenie wyjdzie z przedziału <27,40> promili, najprawdopodobniej doprowadzi to do śmierci koralowców.

Koralowce do akwarium

Odżywianie

Najczęściej koralowce zjadają to, co dryfuje w wodzie. Czasami może to oznaczać nawet małe ryby.

Rozmnażanie

Istnieją dwa sposoby na rozmnażanie koralowców. Są to zwierzęta bardzo prymitywne, wiec dostępną opcją jest przede wszystkim podział. Rozerwanie koralowca, a zwłaszcza pojawienie się polipa, może doprowadzić do rozwinięcia się osobnego, niezależnego organizmu. Ważniejsze i w dodatku widowiskowe jest rozmnażanie płciowe. Dochodzi do niego w czasie pełni księżyca.

W warunkach naturalnych tysiące żyjących obok siebie koralowców wypuszcza w tym samym momencie do wody cały zapas swoich gamet. Tworzy się zupa, w której unoszą się miliony komórek rozrodczych łączących się z sobą na chybił trafił. W ten sposób powstaje nowe pokolenie koralowców, które najczęściej przez jakiś czas najpierw dryfuje, a następnie, po wstępnej fazie wzrostu, osiada na dnie, zatapia w nim swoją stopę i rozwija się do stadium dorosłego koralowca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *