konik morski w akwarium

Koniki morskie

Koniki morskie to ryby, chociaż wiele osób jest przekonanych, że to zupełnie inne zwierzęta. Mylący jest ich wygląd. Nie da się ukryć, że to jedne z najdziwniejszych ryb na świecie ze względu na ich nietypowy wygląd i równie dziwaczne zachowania, jakie potrafią przejawiać.

Wielu miłośników akwarystyki chce je z oczywistych względów zaprosić do swoich domów, ale trzeba uważać, ponieważ wiele tych zwierząt pochodzi z nielegalnego źródła. Sporo gatunków konika morskiego jest zagrożona wymarciem i nie wolno nimi handlować.

Warunki naturalne dla konika morskiego

Najwięcej koników polnych żyje w oceanach w strefie tropikalnej. Mniejsze ich ilości można spotkać w wodach stref umiarkowanych. Są gatunki, które potrafią przetrwać zarówno w wodzie lekko słonej, jak i słodkiej. Koniki morskie najlepiej czyją się w rafie koralowej i w lasach namorzynowych. Lubią również wodorosty i trawę morską.

Wygląd ryb

Swoją nazwę koniki morskie zawdzięczają oczywiście wyglądowi, czyli swojemu uderzającemu podobieństwu do koni. Ograniczone jest ono tylko do głowy, ale to i tak bardzo dużo. Ogólnie rzecz biorąc, przypominają bardziej ssaki niż ryby, ponieważ poruszają się w pozycji wyprostowanej, a ich ogony są niczym u małpy – ruchliwe, zginające się i chwytliwe. Na konikach morskich nie znajdziemy łusek. Ich ciało pokrywają specjalne płytki kostne. Część ich płetw zanikła. Zostały im tylko płetwy piersiowe i grzbietowe. Ciekawostką są ich oczy, które poruszają się niezależnie od siebie niczym u kameleona.

Kolorystyka ciała koników morskich ma za zadanie zapewnić im dodatkową ochronę. Stanowi dla nich kamuflaż. Wyrostki na ciele koników morskich to dla nich dodatkowy kamuflaż. Zwierzęta te żyją w warunkach takich, że nierówna powierzchnia ciała pomaga im połączyć się z otoczeniem.

Koniki morskie zazwyczaj nie są zbyt duże. Rozmiar ciała różnych gatunków tych ryb waha się pomiędzy 1,5 centymetra a 30 centymetrami.

Hodowla koników morskich

Koniki morskie w akwarium

Koniki morskie to bardzo spokojne rybki, które nikomu nie wadzą i w towarzystwie starają się raczej unikać wszelkiego zagrożenia. Zazwyczaj powoli krążą po akwarium, bo też nie potrafią poruszać się zbyt szybko. Ich głównym napędem jest niewielka płetwa grzbietowa, która nie pozwala im się ścigać z motorówkami. Koniki morskie ogólnie nie przepadająca towarzystwem. Jeśli chce im się zapewnić dobre warunki do rozwoju, należy stworzyć dla nich środowisko, w którym będą tylko one, imitacja ich naturalnych warunków bytowych oraz bezkręgowce.

Czym karmić koniki morskie?

Głównym pokarmem koników morskich jest plankton. Sposób polowania koników morskich nie jest najbardziej ekscytujący. O prostu pływają w kółko i zasysają wodę z drobnoustrojami. Jest to ważne, ponieważ oznacza konieczność podawania pokarmu w fizycznej bliskości koników morskich.

Rozmnażanie

Rozmnażanie się koników morskich jest wyjątkowe. Są to bowiem zwierzęta żyworodne, u których w dodatku do urodzenia dochodzi w ciele samca, co jest zjawiskiem wybitnie rzadko spotykanym w świecie zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *