karmienie ryb w akwarium

Karmienie ryb w akwarium – karmnik

Istnieje możliwość stworzenia akwarium, w którym istniał będzie w pełni niezależny ekosystem, ale w praktyce najczęściej konieczne jest podawanie hodowanym zwierzętom zewnętrznego pokarmu w określonych ilościach. Rodzaj pokarmu zależy oczywiście od tego, jakie zwierzęta są hodowane w zbiorniku, jakie są to rodzaje ryb i innych stworzeń wodnych.

Można samodzielnie przygotowywać takie pokarmy lub, co jest zazwyczaj znacznie wygodniejsze, kupować w sklepach dla akwarystów gotowy pokarm w postaci granulek, pałeczek lub płatków. Warto jest zaopatrzyć się w karmnik, który uprości proces karmienia rybek i innych zwierząt.

Proste karmniki

Najprostsze karmniki maja za zadanie jedynie utrzymywanie pokarmu w jednym miejscu tak, by nie był roznoszony na cała powierzchnię wody. Bardziej zaawansowane urządzenia karmią ryby automatycznie i nie trzeba tego procesu pilnować. Klasyczne urządzenie miało postać szklanej bańki, która dryfowała po powierzchni wody. Współczesne proste karmniki to zazwyczaj bańki z tworzywa sztucznego, które dodatkowo posiadają przyssawki blokujące je w jednym miejscy. W sklepach znajdziemy karmniki okrągłe i prostokątne, także z dodatkami umożliwiającymi stosowanie żywego pokarmu. Urządzenia nie należą do specjalnie drogich. Można je już kupić za kilka złotych, a te lepsze kosztują kilkanaście złotych.

Urządzenia automatyczne

Znacznie bardziej zaawansowane są urządzenia automatyczne, które potrafią uratować akwarium chociażby w czasie wyjazdu wakacyjnego akwarysty. Znajdują zastosowanie także w przestrzeniach publicznych, gdzie akwarium pełni rolę dekoracyjną, ale nie ma przy nim nikogo, kto by zadbał o nie z pasją.

ryba akwariowa - gupik

Automatyczny karmnik posiada zasilanie bateryjne i jest montowany albo na pokrywie akwarium, albo bezpośrednio w niej. W prostych wersjach znajduje się obrotowy bęben wypełniany pokarmem. Jego zasada jest banalnie prosta, ponieważ po każdym obrocie urządzenia z bębna wysypuje się ustalona ilość pokarmu. Zazwyczaj można regulować wielkość otworu karmnika tempo jego obrotu, czyli możliwe jest regulowanie wielkości porcji oraz częstotliwość podawania pokarmu.

Urządzenia bardziej zaawansowane technologicznie są programowane elektronicznie. Procesor urządzenia programuje się tak, by podawał pokarm w określonym czasie i w określonej ilości. Tego typu urządzenia są zazwyczaj potrzebne w sytuacji, kiedy konieczne jest częste lub nieregularne karmienie ryb. Nie ma też problemu z ustawieniem mechanizmu, który poda dwie porcje pokarmu rano, jedną porcję w południe i ponownie dwie porcje wieczorem. Tego typu karmniki są bardzo łatwe do dokładnego dopasowania do potrzeb akwarysty i jego akwarium. W tego typu urządzeniach można też liczyć na dodatkowe funkcje, takie jak na przykład wentylatorek usuwający wilgoć z wnętrza pojemnika na pokarm, co skutecznie przeciwdziała jego zbrylaniu się i pleśnieniu. Wyższe wymagania oznaczają niestety konieczność poniesienia większych wydatków. W pełni automatyczne karmniki z dodatkową funkcjonalnością kosztują kilkaset złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *