własne akwarium we własnym domu

Jakie akwarium można stworzyć w swoim domu?

Akwaria, jakie można dla siebie stworzyć, będą różniły się przede wszystkim wielkością, ale można też zdecydować się na jeden z kilku potencjalnych kształtów zbiornika.

Zbiorniki proste

Najbardziej tradycyjne zbiorniki, w których hoduje się ryby, mają kształt prostopadłościanu, tego rodzaju zbiorniki zna niemalże każdy. Zazwyczaj ustawia się je dłuższym bokiem w kierunku pomieszczenia. Takie akwarium jest bardzo praktyczne i popularne wśród akwarystów. Łatwo jest do niego dobrać odpowiednią pokrywę i zazwyczaj nie ma konieczności przygotowywania jej na specjalne zamówienie. Bardzo łatwo można też zainstalować świetlówki w taki sposób, by równomiernie oświetlały całą przestrzeń zbiornika. Ma to spore znaczenie w przypadku roślin wykorzystywanych do wzbogacania akwariów.

Dodatkową zaletą takiego akwarium jest także jego ustawność. Może się pojawić wszędzie – od narożnika pomieszczenia do jego części centralnej. Nie ma też problemu z wyborem odpowiedniej wielkości, ponieważ akwaria tego typu są najczęściej produkowane i niezależnie od tego, czy potrzeba kilku litrów, czy kilkuset litrów, zakup będzie bezproblemowy.

Początkujący akwaryści powinni docenić także to, że tego typu zbiorniki łatwo jest urządzić i nie ma w tej kwestii większych ograniczeń. Warto zaznaczyć też stosunkowo niskie ceny tego typu akwariów.

Zbiorniki profilowane

Drugim pod względem popularności rodzajem akwarium jest akwarium profilowane, w którym zbiornik posiada wygiętą w kierunku pomieszczenia przednią szybę. Takie akwarium jest bardzo podobne do zbiornika prostego, ale ma jednak swoje wady. Utrudnione jest na pewno rozłożenie świetlówek tak, by w sposób równomierny oświetlały cała przestrzeń akwarium. Łatwo doprowadzić do tego, że część zbiornika będzie niedoświetlona. Wygięcie szyby oznacza także zniekształcenie obrazu z wnętrza akwarium.

Nowoczesne akwarium morskie

Zbiorniki panoramiczne

W zbiornikach panoramicznych łączy się prostokąt z trójkątem. Jest to niezbyt popularne rozwiązanie chociażby dlatego, że trudno jest do niego znaleźć odpowiednią pokrywę. Warto jest od razu kupić cały zestaw. Sam zakup nie należy do najłatwiejszych, ponieważ najczęściej osoby planujące stworzenie akwariów panoramicznych będą musiały zamawiać ich wykonanie na miarę.

Zbiorniki narożne

Zbiorniki narożne mają trójkątną podstawę, a ich frontowa szyba jest wygięta w łuk, co czyni z nich akwaria profilowane. Ich rozstawienie nobliwe jest tylko w narożnikach pomieszczeń, co jest jednocześnie wadą i zaletą. W ten sposób można też patrzeć na fakt, że niemal zawsze oferowane są w zestawie z pokrywami.

Wygląd takiego akwarium może być znakomity, ale pojawia się wiele problemów praktycznych z jego oświetleniem i rozplanowaniem przestrzeni.

Kule

Kule dla ryb często nie są uznawane za awaria, ponieważ nie można w nich stworzyć dobrych warunków bytowych dla żadnego gatunku ryb. Nie da się ich bowiem ani efektywnie ogrzewać, ani oświetlać, a skuteczne filtrowanie to mrzonka. Jedynie fabrycznie wykonane pełne zestawy to opcja, którą można się zainteresować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *