skrobaki i czyściki w akwarium

Jakich skrobaków i czyścików używać do akwariów?

Nawet jeżeli bardzo dbamy o swoje akwarium, mogą pojawić się w nim glony. Nie stanową one większego zagrożenia dla życia naszych ryb, są natomiast bardzo często naturalnym pokarmem dla sworzeń w nim mieszkającym. Jedyną wadą glonów i alg jest fakt, że wyglądają nie estetycznie, zanieczyszczając wszelkie ozdoby znajdujące się w akwarium.

Dodatkowym mankamentem są zieleniejące szyby, przez które bez właściwego czyszczenia ich, nic nie będziemy widzieć. Nie należy się tym zbytnio martwić, albowiem czyszczenie szyb w akwariach jest wyjątkowo proste i szybkie, dzięki zastosowaniu właściwych akcesoriów.

Czyszczenie glonów za pomocą skrobaka

To niewielki przyrząd przypominający kształtem tyczkę, na końcu mający ostrze bądź żyletkę, dzięki której usuwanie glonów idzie wyjątkowo sprawnie. Wystarczy przeciągnąć po szybie ostrzem, aby pozbyć się glonów i osadów na długi czas.

W sprzedaży możemy znaleźć wiele rodzajów skrobaków. Zaczynając od tych najtańszych wykonanych z plastiku, a kończąc na skrobakach metalowych. Oczywistym jest że pierwsza wersja do najlepszych nie należy, skrobaki plastikowe szybko się łamią i nie docierają do wszystkich zakamarków. O wiele lepsze są skrobaki metalowe, są one solidniejsze, mają wymienne końcówki, a dodatkowo dzięki ostrym zakończeniom, nadają się do szorowania i usuwania glonów z narożników konkretnego akwarium. Skrobaki do szyb to jedne z lepszych urządzeń do czyszczenia wszelkiego rodzaju akwariów.

Zanim zabierzemy się do czyszczenia szyb w akwarium, musimy zdjąć pokrywę, to prowadzi niestety do mniejszej widoczności, przez co nie zawsze wiadomo czy szyby zostały wyczyszczone z zamierzoną dokładnością.

Czyszczenie szyb w akwarium

Warto pamiętać również o ostrożności, albowiem skrobaki do czyszczenia szyb wyposażone są w ostre zakończenia, dlatego trzeba uważać aby się nimi przypadkowo nie skaleczyć oraz aby nie zniszczyć powłoki silikonu znajdującej się w narożnych miejscach szyb. Silikon to jeden z czynników uszczelniających akwarium, dlatego trzeba dbać o jego właściwą szczelność.

Co to jest czyścik magnetyczny?

Czyścik magnetyczny to zupełnie inny przyrząd do sprzątania, to dwa prostokątne elementy, które jak sama nazwa wskazuje przyciągają się do siebie, albowiem w środku umieszczone są magnesy. Czyścik magnetyczny składa się z dwóch elementów, tego czyszczącego który umieszczamy w akwarium oraz uchwytu który znajduje się po stronie zewnętrznej. Jeżeli będziemy właściwie pociągać rączką na zewnątrz, czyścik wewnątrz doskonale usunie wszystkie algi.

W sprzedaży możemy spotkać różnej wielkości czyściki magnetyczne, my powinniśmy zakupić takiej wielkości, aby właściwe pasował do gabarytów naszego akwarium oraz grubości szkła z jakiego zostało zbudowane. Jeżeli wybierzemy czyścik zbyt mały, a co za tym idzie o małej sile magnesów, czyścik nie poradzi sobie z czyszczeniem glonów.

Inna ważną kwestią jest również waga czyścika, oraz skład z czego został zbudowany. Warto sprawdzić u sprzedawcy czy czyścik unosi się na wodzie czy też tonie. Ta druga wersja bywa wyjątkowo nie wygodna, kiedy musimy co chwile wyławiać go z samego spodu akwarium. Z pewnością czyściki pływające są droższą opcją do wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *