zakładanie akwarium

Jak założyć akwarium?

Pierwszą zasadą zakładania akwarium powinna być rozwaga i stonowany przebieg prac. Akwarium zakłada się powoli. W dzisiejszych czasach, dzięki postępowi technologicznemu, możliwe jest oczywiście przyspieszenie całego procesu i zrezygnowanie z wielu faz oczekiwania na rzecz zakupu gotowych produktów, na przykład uzdatnia czy wody, ale ograniczanie procesu do zaledwie jednego dnia, co jest wykonalne, zwykle skutkuje wieloma problemami w przyszłości.

Najlepiej jest działać w oparciu o sprawdzone etapy i potem cieszyć się dobrze założonym akwarium.

Najważniejsze decyzje

Na początek trzeba podjąć kilka decyzji odnoszących się przede wszystkim do tego, jaki zbiornik chcemy mieć, gdzie go postawimy i jakie rybki się w nim pojawią. Błędem początkujących akwarystów jest założenie pięknego akwarium, które jak okazuje się na etapie kupowania rybek, zupełnie nie nadaje się do życia dla upatrzonych wcześniej gatunków. Zazwyczaj spowodowane jest to apetytem ryb na wybrane roślinki, źle dobranym podłożem, zbyt szybkim wzrostem rybek, jak na możliwości akwarium… Problemów jest wiele i często są to kwestie bardzo techniczne, takie jak na przykład skład chemiczny wody w akwarium.

Akwaria mogą mieć też rożne typy. Zazwyczaj początkujący akwaryści lubią akwaria roślinne, ale nie wszystkie rybki mogą w nich żyć. Inaczej też tworzy się akwarium dla jednego gatunku, a inaczej dla kilku. Co więcej, rośliny też mają określone wymagania, głównie odnośnie światła.

Ogromne znaczenie ma wielkość akwarium. Jeśli nie ma pieniędzy lub miejsca w mieszkaniu na akwarium o odpowiednio dużych gabarytach, konieczne będzie zrezygnowanie z rybek mających duże wymagania pod tym względem. Samo ustawienie akwarium też bywa kłopotliwe. Akwarium, w którym jest pięćdziesiąt litrów wody, to akwarium masie około sześćdziesięciu kilogramów. W wielu przypadkach konieczny jest zakup specjalnego mebla, który taki ciężar utrzyma.

Zakup wyposażenia

Drugim etapem prac jest zakup wyposażenia. Zanim cokolwiek zostanie zrobione, konieczne jest zakupienie wszystkich potrzebnych elementów, ponieważ filtry czy oświetlenie muszą działać od samego początku. Co więcej, elementy te muszą być przemyślane i dobrze dobrane do siebie. Nie można dobierać grzałki do akwarium, w którym już są rybki.

Wystrój

Wystrój akwarium to kwestia estetyki, ale też ważny element dla życia rybek. Duża część wystroju to wsparcie ich instynktów oraz mechanizmów żerowania. Wystrój trzeba dobrze zaplanować i zbudować w takiej części, jak to możliwe, zanim jeszcze pojawią się rybki. Musi być ładny i funkcjonalny.

Wyposażenie akwarium

Do roboty

Realne prace to początek realnej przyjemności. Montuje się tło, przygotowuje się podłoże, zakłada oświetlenie, grzałki i filtry. Powstaje już niemal cała dekoracja. Tak przygotowane akwarium zalewamy, uzdatniamy pozostawiamy na jedna dobę, a jeśli pojawi się wykwit bakterii, to do czasu, kiedy zniknie.

Rośliny

Po tym czasie można zacząć sadzić rośliny. Gatunki szybko rosnące zapobiegną rozwojowi glonów i warto je sadzić w pierwszej kolejności.

Pierwsze rybki

Wprowadzanie rybek to skomplikowany proces, jeśli jest to kilka gatunków. Warto postępować zgodnie z instrukcjami dla każdego gatunku, chociaż zazwyczaj najpierw wprowadza się spokojne glonojady, a do dopiero potem jakieś bardziej aktywne drapieżniki czy ryby funkcyjne.

Rozwój

Akwarium tak naprawdę nigdy nie jest gotowe. Zaraz po zakończeniu opisanych prac pojawią się pomysły na kolejne przedsięwzięcia, nowe dekoracje, nowe rybki i większe akwarium. To dobrze – jest to oznaka pasji akwarystycznej. Warto planować i szukać nowych możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *